Slot machine nedir?

Slot Machine: Para Makinası

Tanım olarak slot machine, içine para atılan ve bu parayla çalışan, sonuç olarak da büyük miktarlarda para kazanmaya çalıştığımız bir makinadır. Genellikle, bir butona basılmasıyla ya da bir kolun çekilmesiyle çalışır. Üç ya da daha fazla tekerleğe sahip olan bu makinalar, oldukça geleneksel bir yapıya sahiptir. Amerikan İngilizcesinde bir oyunun adı olan slot machine, İngiliz İngilizcesinde meyve makinası ve Avustralya İngilizcesinde ise poker makinası olarak bilinmektedir.

Günümüzde casinolarda en çok bilinen ve oynanan oyunların başında gelmektedir. Ve hatta Amerika Birleşik Devletlerinde o kadar çok kazanç getiren bir eğlence türüdür ki oyunlardan elde edilen kazancın neredeyse %60 ını insanlar bu makinalardan sağlamaktadır. Modern bilgisayar teknolojisiyle yapılmış ve birçok değişik şekilde karşımıza çıkmaktadırlar. Bu makinalardan para kazanmak oyunun esas temelini oluşturur. Bunun için sembollerin uyumu gerekir. Bazı makinalar bizzat dönen tekerleklere sahipken bazıları ise video ekranlarına sahiptir. Meyve şekilleri, çan, elmas ve kalp gibi şekiller renklendirilmiştir ve akılda kalabilecek şekilde basittirler. Genellikle, bir makinanın ön yüzüne sembollerin hangi durumlarda para kazandıracağı resmedilir. Oyuncuya oyunun kurallarına uygun bir dizilim elde etmesi ve kazanması durumunda slot machine para ödemesi yapar ya da başka türlü bir ödüllendirme şekli de sunabilir.

Çoklu slots ne anlama gelmektedir?

Las Vegas gibi yerlerde, çok değişik türde slot machine görmek mümkündür. Oyuncular bir seferde tek bir el ya da birden fazla el oynayabilirler. Bu makinaların bir diğer türünde ise çoklu slots vardır ve bu sayede oyuncular birden fazla yerden para girişi yapabilirler.

Bu makinalar teknolojiyle birlikte yıllar içinde çok fazla değişime uğramışlardır. Fakat bütün bu teknolojik gelişmelere rağmen oyunun esası aynı kalmıştır. Klasik olarak tasarlanmış makinalarda ana eleman tekerlekleri de destekleyen metal bir mildir. Bu mil hareketi sağlamak için oyuncunun kontrol ettiği kola bağlanmıştır. Bir fren sistemi dönen tekerlekleri durdurur ve alıcılar da tekerleklerin konumuna göre para kazanıldı ise ödeme sistemine bilgi aktarırlar. Metal para detektörü atılan parayı tanır ve kolu hareket ettirebilmemiz için kilitli olan fren sistemini açar.

Oyuncu kolu çektiğinde üç tekerlek dönmeye başlar. Daha sonra aniden birinci tekerlek durur, sonra ikinci tekerlek durur ve en sonda üçüncü tekerlek de durur. Eğer gördüğümüz üç sembolün dizilişi doğru bir diziliş ise, kazandık demektir. Elektrik motoru ile çalışan sistemlerde de benzer prensipler vardır. Tekerlekleri bir motor çevirir ve frenlemeyi de genelde devreye sokulan solenoid gerçekleştirir.